Navigation
Head & Deputy Heads
Mrs Goldsmith Emma Head
Mr Woodcock James Deputy Head, Head of Boarding & DSL
Mrs  Leftley Sarah Head of Pre-Prep
Miss Mobbs Alicia Assistant Head Pastoral & SENCO
Mrs  Dallimore Katy Assistant Head Teaching & Learning 
Teaching Staff
Mrs Ambrose Tracey Learning Development
Mrs Armstrong Dot KS Co-ordinator/Maths
Mrs Ashton Nathalie French/Latin Teacher
Ms Atkinson Nicola Girls' Games/Equestrian Manager
Mrs Ayre Kath Learning Development Co-ordinator
Miss  Bell Rachel Nursery Teacher
Mrs Berrie Victoria Deputy Head Pre-Prep & Year 2 Teacher
Mrs Chase Jenny Year 3/4 Teaching Assistant
Mrs  Daymond Katie Teaching Assistant
Mr  Deitz D'Arcy General Duties/Games 
Mr  Devine Jonty Science, English, Maths & Games, Assistant Houseparent
Ms  Dukes Lisa Learning Development
Miss Duncan Bella Graduate Gapper - General Duties & Games
Mrs Easterbrook Sally Seligman Curriculum Co-ordinator/Head of Drama
Mrs  Edwards Jane Mini Winnies Plus Leader, Teaching Assistant (Yr2)
Miss  Gallon Kiana General Duties/Games
Mr George Ben General Duties/Games
Mrs Gilet Virginie French Teacher
Mr Girling James Head of Maths
Mrs Glencairn-Campbell Tanya Learning Development Assistant
Mrs Gonzalez Ella History/Games
Mrs Gow Sally Year 1 Teacher
Mr Gray Duncan Games
Mrs  Griffiths Julie Early Years Practioner
Ms  Hardiman Kate Maths Teacher
Mrs Ibbetson Rachel Nusery Manager
Mrs Irvine Shelley Head of Boarding, Boys' Houseparent/Games
Mr  Irvine Craig Boys' Houseparent, Upper School Teacher/Games
Mr Jennings Craig Science Teacher
Ms Johnson Ruth Year 4 Teacher
Mrs Keating Kate Year 2 Teacher
Mr Keating Mark Science Teacher
Ms Kennedy Suzanne Art Teacher
Mr Leach Chris Head of ICT
Miss  Leonce Emma Year 3 Teacher
Mrs Lomax Beverley Head of Seligman
Mr Martin James Head of Science & Head of Years 5&6
Mrs Merritt Michelle Houseparent, Learning Development Assistant
Mrs Momen Helen French/Classics Teacher 
Miss Neal Lizzie Gapper - General Duties/Games
Mrs Newman Jane Head of English
Miss  Noakes Jessica Year 4 Teacher & Games
Mrs Patey Sophie Pre-Prep Teacher
Miss Pettit Madeleine Musician in Residence
Mrs Phillips Sarah Seligman Learning Development Co-ordinator
Mrs Pitt Janet Laboratory Assistant
Mr  Price Christopher Director of Music
Miss  Redman Charlotte EY Practioner
Miss Richards Ellen Mini Winnies Plus Leader
Mr Riley Tim Senior Master/Head of Geography
Mr Roberts Martin Greek
Mr  Scouse Martin Head of Design & Technology
Miss Sharp Ruth EYFS Co-ordinator / Reception
Mr Silman Warren Games/Boys' PE/ Learn to Lead Co-ordinator
Miss Smith Rachel Head of History, English Teacher/Librarian
Mrs Stoop Jay Geography/PE & Games Teacher
Mr Stoop Sam Director of Sport & Activities Co-ordinator
Mrs  Stringfellow Gill Teaching Assistant
Mrs  Thorley Lena Reception Teacher
Mr Till Tobias Head of Art
Mrs  Warren Samantha Head of Girls' Games & PE
Mrs White Annie Head of French & Classics/Senior Tutor
Non teaching Boarding Staff
Mrs  Bull Wendy School Nurse 
Mrs  Campbell Tara Matron 
Ms Dawson Jo Matron
Mrs Gray Suzanne Wellbeing Mentor
       
Administration Staff
Mr Archer William Minibus Driver
Mrs Baker Jessica Registrar
Mrs Blake Jenny Head's PA
Mrs Foote Rebecca Marketing Assistant
Mrs Harris Marie School Secretary
Mrs Hughes Teresa Deputy's PA
Mrs Mansfield Lesley Bursar's Assistant
Mr Mansfield Phil Management Information Systems Co-ordinator
Mrs McElvaine Beverley Accounts Clerk
Lady  McGowan Emma Alumni Relations Manager
Mrs  Nicholls  Rebecca Pre-Prep Secretary
Miss  Richards Ellen School Office Assistant
Mr  Robinson Peter Bursar / Clerk to the Governors
Mr Robinson Simon ICT Technician
Mrs Rowbotham Emily Marketing Director
Mrs  Taylor Sam School Receptionist
       
Maintenance & Grounds
Mr Callow Chris Grounds
Mr Dunn Tim Maintenance
Mr Rose Barry Maintenance
Mr Turvey Robbie Grounds
Mr Turvey Paul Maintenance
Mr  Webster-Smith Sam  Gardens
       
Housekeeping & Catering Staff
Mrs  Applin Katie Assistant Bursar
Mrs Ashton Caroline Domestic Assistant
Mr Ayres Richard Domestic Assistant
Mr Baldin Aldo Catering Manager
Miss Bewick Jade Domestic Assistant
Ms Bradley Susan Catering Services Manager
Mrs Capon Sandra Catering Assistant
Mrs Csoke Tunde Domestic Assistant
Mrs Cregan Satacey Domestic Assistant
Mrs  Davis Helen Domestic Assistant
Miss De-Haan Charlotte Catering & Domestic Assistant
Mr  De-Haan Leon Chef
Mrs Docherty Claire Catering Assistant
Mrs  Grainge Deborah Catering & Domestic Assistant
Mrs Greenwood Lorna Catering Assistant
Mrs Habron Wade Naomi Domestic Assistant
Miss McGarry Ann Domestic & Catering Assistant
Mrs  Molloy Deborah Domestic Services Manager
Miss  Molloy Tess Domestic Assistant
Miss Ralph Melissa Domestic Assistant
Miss Redman Charlotte Catering Assistant
Mrs Rose Lesley Domestic & Catering Assistant
Mrs  Shaw Trish Domestic Assistant
Mrs  Sheta Rachel Catering Assistant
Mrs Smith Ellen Domestic Assistant
Mrs Stanton Ann Catering Assistant
Mrs Tanner Lauren Domestic Assistant
Mrs Walsh Deborah Catering Assistant
Mrs Willmore Jackie Catering Assistant
Mrs Whyton Diane Assistant Housekeeping
Mrs  Woods Karen Catering Assistant
       
Peripatetic Staff
Mrs  Coldstream Deborah Speech & Drama
Mr Edwards Chris Peripatetic Piano
Mr Hamel Richard Peripatetic Guitar
Mr Hue-Williams Tim Peripatetic Tennis
Mrs Leach Michelle Speech & Drama
Mrs Lear Nina Peripatetic Piano
Mr Lewis Richard Peripatetic Brass
Mrs Pearce Janet Peripatetic Piano
Mr Planas N Peripatetic Clarinet & Saxophone
Mrs Rafter Hazel Peripatetic Violin & Viola
Mrs Ricardo Miranda Peripatetic Cello & Piano
Mrs Suttee Teresa Peripatetic Flue & Recorder
Mrs Thurman Sophie Peripatetic Singing
Mr Weeks Ray Peripatetic Drums & Percussion